ЛІТЕРАТУРА РІДНОГО КРАЮ

/Files/images/bbloteka/ЛРК1.jpg

Кожна країна, кожне місто, кожне село пишаються видатними особистостями, що народилися, навчалися або працювали в них.

Ми живимо в місті з цікавою історією, з різноманітним мистецьким життям. Саме Харківщина стала батьківщиною багатьох художників, композиторів, письменників та поетів. Харків здавна славиться іменами людей, які посідають визначне місце в літературному житті України. Вулицями міста та стежками ланів і лісів Харківщини ходили Григорій Сковорода і Квітка-Основ’яненко, Євген Гребінка і Петро Гулак-Артемовський, Борис Грінченко і Павло Грабовський, Микола Хвильовий і Олександр Довженко, Олесь Гончар і Павло Тичина. Славу літературного Харкова примножували своїм полум’яним словом Іван Вигран та Іван Багмур, Роберт Третьяков і Ігор Муратов, Петро Панч і Леонід Первомайський.

/Files/images/bbloteka/ЛРК2.jpg

Ми пишаємося тим, що саме стежками Харківщини ходив філософ-мандрівник Григорій Сковорода. Саме тут він створив збірку байок і назвав їх «Басні Харьковскія». Біля джерела, яке зараз називають Сковородинівська криниця, народжувались думки про сутність життя, про пізнання самого себе, про виховання людини.

/Files/images/bbloteka/ЛРК3.jpg

Ім’я Квітки-Основ’яненка, батька української прози, відоме нам не лише завдяки повістям «Маруся» та «Конотопська відьма». Він був редактором першого в Україні журналу, з ним пов’язана історія становлення й розвитку харківського театру. А його п’єси «Шельменко-денщик» та «Сватання на Гончарівці», які наповнені національним колоритом, оптимізмом, любов’ю до простого люду, і до нашого часу приваблюють шанувальників театру. Завдяки творам Квітки-Основ’яненка ми дізнаємося про вигляд нашого міста майже двісті років тому. Один із парків Харкова носить ім’я цього письменника. Драматургічний талант Марка Кропивницького теж пов’язаний з Харковом.

/Files/images/bbloteka/ЛРК4.jpg

Відомий український байкар Петро Гулак-Артемовський опікувався не тільки літературними проблемами — він був першим ректором Харківського університету. Байкар Євген Гребінка писав свої байки теж у Харкові.

Особливо багато видатних імен зібралось у Харкові, коли він був столицею України. Письменники, поети тут навчались, працювали у газетах, журналах, видавництвах. Багато з них були у захваті від змін, що ніби обіцяли людям довгоочікувану волю, зі всією щирістю свого серця готові були оспівувати нове життя.

Стали відомими письменниками О. Гончар, І. Муратов, В. Добровольський.

Багато талановитих поетів і письменників-харків’ян увійшли в українську літературу у другій половині XX ст. Це А. Перерва, І. Мироненко, І. Перепеляк, Л. Таран, В. Родионов. Харків пишається російськомовними поетами Б. Чичибабіним, Р. Третьяковим, Р. Мельниковим.

«С Украиной в крови я живу на земле Украины». Цей рядок Б. Чичибабіна може бути кредо усіх митців, що живуть і працюють у Харкові зараз. Місто Харків, його працьовитий народ надихав і надихає поетів і письменників на нові твори. А ми маємо змогу першими познайомитися зі скарбами художнього слова наших земляків.

Стихи о Харькове

До збірки увійшли вірші про наше місто Іллі Синенка, Римми Катаєвої, Володимира Родионова, Наталі Ланге, Павла Тичини

Харків, місто моє.

Збірник віршів поетів ХХ-ХХ1 століття про Харків.Х. Хонмібо. - 2005

Харків’яни

Поема про місто в цитатах поетичних творів.– Харків: ТАЛ «Слобожанщина», 2007

Літературна Харківщина

Довідник включає понад 400 імен письменників, критиків, літературознавців та інших діячів культури, причетних до літературного життя на Харківщині. Харків: «Майдан», 1995

/Files/images/bbloteka/ЛРК5.jpg Григорій Сковорода

(1722 — 1794)

Григорій Сковорода - видатний український поет, педагог, просвітитель, філософ. Він залишив нам у спадок поетичні твори, філософські трактати, листи, афоризми.

Лев Толстой, для якого не існувало авторитетів, писав про Григорія Сковороду: "Багато в його світогляді є дивовижно близького мені. Я недавно іще раз його перечитав. Мені хочеться написати про нього. І я це зроблю. Його біографія, мабуть, ще краща за його твори, але які гарні й твори!"

Життя і творчість Г.С.Сковороди

Г. Сковорода. Літературні твори. Київ – 1972.

Г. Сковорода. Вірші, пісні, байки,притчі. К.: «Наукова думка», 1983.

Г. Сковорода. Вибрані твори в двох томах. К.: «Дніпро», 1972.

/Files/images/bbloteka/ЛРК6.jpg Борис Чичибабін(1923—1994)

Борис Олексійович Чичибабін — поет, якого зазвичай відносять до так званих "шестидесятників".

Борис Чичибабін народився у Чугуєві. В червні 1946 року, студентом Харківського університету. Борис Чичибабін працював бухгалтером в домоуправлінні, а пізніше економістом в одному з трамвайних депо Харкова. Вірші Чичибабіна розходились в списках, багато поетів-сучасників приїздили у місто заради того, щоб зустрітися з ним.

Офіційне визнання прийшло до поета тільки наприкінці життя, в роки перебудови.

В нашій бібліотеці є такі книги Бориса Чичибабіна:

1. Колокол: Стихи. — М.: «Советский писатель», 1991

2. Мои шестидесятые. — К.: Дніпро, 1990.

3. Собрание стихотворений. –Харьков.: Ранок, 2009

Сторінки Бориса Чичибабіна в Internet.

/Files/images/bbloteka/ЛРК7.jpg Ніна Супруненко

Ніна Супруненко (дівоче прізвище Микитенко) народилася в с. Новоселиця Семенівського району Полтавської області. Закінчила школу, Лохвицьке медичне училище, режисерське відділення Харківського Державного інституту культури.

Працювала операційною сестрою в Полтаві, завідуючою відділом Палацу студентів Харківського Національного технічного університету «ХПІ». Поезії друкувалися в Україні, Австралії, Великобританії, Вірменії, Росії.

Ніна Супруненко – член Національної Спілки письменників України з 1992 року. Друкується з 1970 року. В 1997 році нагороджена Міжнародною Почесною медаллю «Берегиня». Лауреат премії імені Олександра Олеся (1999 р.) Нагороджена Срібним Хрестом Великобританії(2003 р.) Живе і працює в Харкові.

Н. Супруненко. Дарунок долі. К.: «Радянський письменник», 1990.

Н.Супруненко. Цветные сны. К.:«Ирис», 1993.

Кiлькiсть переглядiв: 851

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.