Анотація до дистанційного курсу з історії України

«Тема 3. Український державотворчий процес (1917-1921 рр.)»

Провідні ідеї теми

Пошуки шляхів утворення незалежної держави. Боротьба за соборність України. Розкол у національному русі, дезорієнтація населення – основні причини поразки української революції.

Курс призначений для учнів 10 класу, а також для тих, хто хоче самостійно підготуватися до ЗНО з історії України.

Даний курс складається з 9-ти занять за темою «Український державотворчий процес (1917-1921 рр.)»

Зміст курсу відповідає чинній програмі з історії України для 11-річної школи: «історії України. 10-11 класи. Програма для академічного рівня та рівня стандарту навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Академічний рівень / Укладачі: Пометун О.І., Гупан Н.М., Фрейман Г.О.. – К.: Поліграф книга, 2011» (наказ від 28.10.2010 № 1021). (зі змінами відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України від 04.08.2014 №895 та від 23.11.2015 №1194)

Метою курсує розширити світогляд учнів, сприяти формуванню патріотичних почуттів та активної громадської позиції учнів, спонукати дітей до самостійного пошуку й аналізу історичних матеріалів, посилити інтерес до вивчення історії України.

Практичне значення.

Тема даного курсу одна з найскладніших в Новітній історії України. Тому опанування даної теми дає можливість зрозуміти складнощі на шляху в досягненні Україною державності і незалежності. Даний курс розроблений з урахуванням вимог складання тестів Зовнішнього незалежного оцінювання – тому стане в нагоді майбутнім абітурієнтам.

По закінченні роботи з курсом старшокласники зможуть дати відповіді на проблемні питання:

· Яке історичне значення ІІІ та ІV універсалів УЦР?

· Чому війна УНР з більшовицькою Росією булла невідворотною?

· Битва під Крутами: героїзм чи трагедія?

· Мирний договір у Брест-Литовську: зрада справі революції чи дипломатичний успіх УЦР?

· Досягнення та прорахунки політики гетьманського режиму П. Скоропадського?

· Чи була поразка Директорії УНР закономірною?

· Акт злуки УНР з ЗУНР: історична чи символічна подія?

· Перемога більшовиків: закономірність чи невдалі дії білогвардійців, армій УНР та УГА?

Курс включає в себе теоретичний і фактичний матеріал, поданий у формі лекцій лінійної послідовності, розподілених на окремі етапи, комп’ютерних презентацій та відеоматеріалів. Різноманітна форма подачі матеріалу стимулює не лише глибоке засвоєння теоретичного матеріалу, а і спонукає до творчо-пошукової діяльності. Після кожного заняття вміщено практичні завдання та запитання за вивченим матеріалом, а також тестові завдання різних типів за специфікацією ЗНО по даній темі.

Структура одного заняття дистанційного курсу включає обов’язкові складові:

- рекомендації (коротка інструкція або алгоритм роботи з матеріалами заняття) щодо опрацювання заняття;

- тема заняття;

- цілі заняття;

- теоретичний матеріал заняття з теми;

- практичні завдання щодо реалізації набутих теоретичних знань на практиці - завдання для самоперевірки із відповідями, що запропоновані вже автором;

- комп’ютерні презентації;

- відеоматеріали.

Свій рівень знань з кожної лекції учні зможуть перевірити,відповівши на 12 тестових запитань.

Схема підрахунку тестових балів за виконання тестових завдань

1. За виконання тестового завдання з вибором однієї правильної відповіді (№1-6 ) учень може отримати 0,5 бала, якщо вказано правильну відповідь.

2. За виконання тестового завдання з вибором однієї правильної відповіді (№7,8) учень може отримати 1 бал, якщо вказано правильну відповідь.

3. За виконання тестового завдання на встановлення відповідності та тестового завдання на встановлення хронологічній послідовності. (№9,10) нараховується по 0,5 бала за кожну правильно встановлену відповідність, логічну пару (всього 2 бала).

4. За виконання тестового завдання з вибором трьох правильних відповідей (№11,12) учень може отримати 0,5 бала за кожну правильну відповідь (всього 1,5 бала).

Максимальна кількість тестових балів, яку може отримати учень правильно виконавши всі завдання тесту: 3+2+4+3=12 балів. Якщо набрано не цілу кількість балів, то результат округлюється на користь учня.

Вкінці курсу вміщено підсумкову контрольну тестову роботу. Завдання тестових робіт побудовані таким чином, щоб дати школяреві можливість продемонструвати знання засвоєного матеріалу.

Теми занять

1. Проголошення Української Народної Республіки
2. Війна радянської Росії проти УНР. IV Універсал. Мирний договір у Брест-Литовську
3. Українська Держава
4. Директорія УНР
5. Західноукраїнська Народна Республіка
6. Боротьба УНР з більшовиками. Утворення УСРР
7. Війна радянських військ з білогвардійськими арміями Денікіна
8. Відновлення УСРР
9. Радянсько-польська війна. Розгром білогвардійських армій П. Врангеля

Інструкція щодо опрацювання теми

1. Ознайомитися з темою та цілями заняття.

2. Запам’ятати або повторити ключові поняття теми.(за необхідністю можна звернутись до глосарію)

3. Уважно прочитати науково-теоретичний зміст заняття.

4. Ознайомитися з комп’ютерною презентацією до заняття

5. Подивитись відеоматеріал.